STÉVIE SLADKÁ - COMPACT SWEET 12 s

Využití – v čerstvé podobě i sušené


  • 58,04 Kč bez DPH
  • (3 ks) Skladem
65 Kč
Kategorie: Zahrádkářské potřeby
 

Popis:

Kolekce ZELENÁ LÉKÁRNA – bíle kvetoucí světlomilná tropická letnička s pevným stonkem, má úzké, protáhlé zoubkované listy středně zelené barvy (při správném zimování lze udržovat jako trvalku) dorůstající 60 cm s doloženými léčivými účinky a vysokou sladivostí (250 – 300 x sladší než sacharóza), neobsahuje však žádné kalorie. Látka – glykosid steviosid – je stálý za tepla, nemění pH a nekvasí.

Využití – v čerstvé podobě i sušené:

  • Nekalorické sladidlo pro tekutiny i pokrmy, ve vyšší koncentraci může mít lékořicovou chuť
  • Stevie zvyšuje produkci insulinu a tím napomáhá ke snížení projevů cukrovky (diabetes mellitus II.)
  • Snižuje projevy pálení žáhy
  • Zlepšuje trávení
  • Ústní voda k výplachům nebo žvýkání lístků – omezuje zápach z úst, pomáhá v prevenci kazivosti zubů i paradentózy, jelikož má antibakteriální a protivirový účinek
  • Pár kapek koncentrátu na vatičce k potírání poštípaných míst či hojících se ran, akné či ekzémů – uklidňující a hojivý účinek
  • Snižuje únavu a únavový syndrom
  • Snižuje touhu po tabáku a alkoholických nápojích

 

Zpracování:

Sušení: na vzdušném suchém místě, nejlépe části rostlin zavěsit a následně po dokonalém vysušení rozdrtit. Za čerstva: výluhy a extrakty (1 kapka extraktu = 1 větší kostka řepného cukru), kterými přislazujeme tekutiny a pokrmy (vhodné i do těst) nebo lze lístky, ale také části rostliny, přímo přidávat do tekutin i pokrmů (nařezané na menší kousky) a konzumovat.

 

Pěstování:

Vyséváme v březnu až dubnu na povrch substrátu, nezasypáváme, semena pro klíčení potřebují světlo. Vzhledem k tomu, že semena leží na povrchu substrátu, je třeba zajistit dostatečnou vláhu nejlépe překrytím světlo propustným materiálem např. skleněným nebo průhledným plastovým krytem, popřípadě průsvitným igelitem. Vhodná pro pěstování v nádobách na větrem chráněných stanovištích. Snáší letnění, ale lépe roste ve skleníku či fóliovníku. Pod 10°C zastavuje růst a při 5°C rostlina vadne. Zaštipování vrcholových výhonů podporuje větvení a obrůstání. Výhony lze sklízet, jakmile dosáhnou 40 – 50 cm a krátíme je na cca 20 cm, další sklizeň může následovat za 2–3 měsíce, v závislosti na přírůstcích. V případě pěstování ve skleníku stévie rychleji obrůstá. Z jedné rostliny lze získat až 0,5 kg sušeného materiálu!

Na podzim listy žloutnou a opadají.

 

Přezimování:

Rostlinu sestřihneme po opadání listů na 10–15 cm nad zemí a zimujeme ve vzdušné místnosti při teplotě 8–14°C, substrát by neměl úplně vyschnout. Přezimují jen kořeny. Rostlina při zimování vytváří v půdě mnoho nových výhonů, proto je vhodné ji na jaře přesadit do větší nádoby. Po vyrašení prvních výhonů začínáme přihnojovat.

 

V 1 g: 2900 - 3000 semen

Výsev: únor - březen

Sklizeň: červenec - říjen

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole: